Plugins - Classic Editor - Stable (latest release) - en to ar translation catalogue (25 entries)

[ctx: Editor Name]
en: Edit (Classic Editor)
ar: تحرير (المحرر التقليدي)

[ctx: Editor Name]
en: Edit (Block Editor)
ar: تحرير (مُحرر المكوّنات)

en: Change settings
ar: تغيير الإعدادات

en: Default editor for all sites
ar: المحرر الافتراضي لجميع المواقع

en: Editor Settings
ar: إعدادات المحرر

en: Default Editor
ar: المحرر الافتراضي

[ctx: Editor Name]
en: Block Editor
ar: مُحرر المكوّنات

[ctx: Editor Name]
en: Classic Editor
ar: المحرر التقليدي

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Block Editor
ar: تحرير &#8220;%s&#8221; في مُحرر المكوّنات

en: Switch to Block Editor
ar: التبديل إلى مُحرر المكوّنات

en: Switch to Classic Editor
ar: التبديل إلى المحرر التقليدي

en: Change the %1$sClassic Editor settings%2$s.
ar: تغيير %1$sإعدادات المحرر التقليدي%2$s.

en: The Classic Editor plugin prevents use of the new Block Editor.
ar: إضافة المحرر التقليدي Classic Editor تمنع استخدام مُحرر المكوّنات الجديد.

en: By default the Block Editor is replaced with the Classic Editor and users cannot switch editors.
ar: بشكل افتراضي، يتمّ استبدال مُحرر المكوّنات بالمحرر التقليدي ولا يمكن للمستخدمين التبديل بين المُحررين.

en: Allow site admins to change settings
ar: السماح لمدراء الموقع بتغيير الإعدادات

en: Editor
ar: المُحرر

en: No
ar: لا

en: Yes
ar: نعم

en: Allow users to switch editors
ar: السماح للمستخدمين للتبديل بين المُحررين

en: Default editor for all users
ar: المُحرر الافتراضي لجميع المستخدمين

note: Author of the plugin
en: WordPress Contributors
ar: مساهمو ووردبريس

note: Description of the plugin
en: Enables the WordPress classic editor and the old-style Edit Post screen with TinyMCE, Meta Boxes, etc. Supports the older plugins that extend this screen.
ar: لتمكين مُحرّر ووردبريس التقليدي والنمط القديم لمظهر وتنسيق شاشة المقالة مع محرر TinyMCE، حقول الميتا التعريفية المخصصة، الخ. تدعم هذه الإضافة تلك الإضافات التي تعززها هذه الشاشة.

note: Plugin Name of the plugin
en: Classic Editor
ar: المحرر التقليدي Classic Editor

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Classic Editor
ar: تحرير &#8220;%s&#8221; في المحرر التقليدي

en: Settings
ar: الإعدادات
