Plugins - Elementor Page Builder - Stable (latest release) - en to ar translation catalogue (921 entries)

en: Elementor 2.5 introduces key changes to the layout using CSS Flexbox. Your existing pages might have been affected, please review your page before publishing.
ar: يقدم Elementor 2.5 تغييرات أساسية في التخطيط باستخدام CSS Flexbox. قد تتأثر صفحاتك الحالية، يرجى مراجعة صفحتك قبل النشر.

en: Note: Flexbox Changes
ar: ملاحظة: تغييرات Flexbox

en: Vertical Orientation
ar: الاتجاه العمودي

en: Horizontal Orientation
ar: الاتجاه الأفقي

en: Fixed
ar: ثابت

en: Absolute
ar: مطلق

en: Please note!
ar: يرجى الملاحظة!

en: Custom Width
ar: عرض مخصص

en: Custom Positioning
ar: موضع مخصص

en: Get the Full Guide
ar: الحصول على الدليل الكامل

en: Get Help
ar: الحصول على مساعدة

en: Hidden
ar: مخفي

en: Motion Effects
ar: تأثيرات الحركة

en: Horizontal Align
ar: محاذاة أفقية

en: Space Evenly
ar: ضع مسافة بالتساوي

en: Vertical Align
ar: محاذاة عمودية

en: Connected to Elementor as %s
ar: متصل بـ Elementor كـ%s

en: Having problems loading Elementor? Please enable Safe Mode to troubleshoot.
ar: هل تواجه مشاكل في تحميل Elementor؟ يرجى تمكين الوضع الآمن لاستكشاف الأخطاء وإصلاحها.

en: The issue was probably caused by one of your plugins or theme.
ar: ربما كان سبب المشكلة أحد الإضافات أو القالب الخاص بك.

en: Choose File
ar: اختيار ملف

en: External URL
ar: رابط خارجي

en: Order By
ar: ترتيب حسب

en: Read More Text
ar: قراءة المزيد

en: Continue reading
ar: متابعة القراءة

en: Read More
ar: قراءة المزيد

en: Location
ar: الموقع الجغرافي

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
ar: متابعة قراءة %s

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
ar: تصفية حسب التصنيف

[ctx: Template Library]
en: All Categories
ar: كل التصنيفات

[ctx: Template Library]
en: Category
ar: تصنيف

[ctx: Template Library]
en: Categories
ar: تصنيفات

[ctx: Template Library]
en: Templates
ar: قوالب

[ctx: Background Control]
en: Y Position
ar: موضع Y

[ctx: Background Control]
en: X Position
ar: موضع X

[ctx: Background Control]
en: Custom
ar: مخصص

en: Theme Builder is the industry leading all-in-one solution that lets you customize every part of your WordPress theme visually: Header, Footer, Single, Archive & WooCommerce.
ar: مصمم القوالب هو الحل الشامل الكل في واحد والذي يتيح لك تخصيص كل جزء من قالب ووردبريس الخاص بك بصريًا: رأس وتذييل أحادي وأرشيف و ووكومرس.

en: Get Theme Builder
ar: الحصول على مصمم القوالب

en: Popup Builder lets you take advantage of all the amazing features in Elementor, so you can build beautiful & highly converting popups. Go pro and start designing your popups today.
ar: يتيح لك مصمم النوافذ المنبثقة الاستفادة من جميع الميزات المدهشة في Elementor، حتى تتمكن من إنشاء نوافذ منبثقة جميلة للغاية. اذهب لباقة المحترفين وابدأ في تصميم النوافذ المنبثقة الخاصة بك اليوم.

en: Get Popup Builder
ar: الحصول على مصمم النوافذ المنبثقة

en: Popups
ar: النوافذ المنبثقة

en: Theme Builder
ar: مصمم القوالب

en: Enable Safe Mode
ar: تمكين الوضع الآمن

en: Can't Edit?
ar: لا تستطيع التعديل؟

en: Please note! We couldn't deactivate all of your plugins on Safe Mode. Please <a href="%s" target="_blank">read more</a> about this issue.
ar: يرجى الملاحظة! لم نتمكن من تعطيل جميع الإضافات في الوضع الآمن. يرجى <a href="%s" target="_blank"> قراءة المزيد </a> حول هذه المشكلة.

en: Still experiencing issues?
ar: لا تزال تواجه مشاكل؟

en: Editor successfully loaded?
ar: تم تحميل المحرر بنجاح؟

en: Disable Safe Mode
ar: تعطيل الوضع الآمن

en: Safe Mode ON
ar: تشغيل الوضع الآمن

en: Cannot enable Safe Mode
ar: لا يمكن تشغيل الوضع الآمن

en: Safe Mode allows you to troubleshoot issues by only loading the editor, without loading the theme or any other plugin.
ar: يسمح لك الوضع الآمن باستكشاف المشكلات وإصلاحها عن طريق تحميل المحرر فقط، دون تحميل السمة أو أي مكون إضافي آخر.

en: Safe Mode
ar: الوضع الآمن

en: Continue
ar: المتابعة

en: Elementor Data Updater
ar: محدث بيانات Elementor

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
ar: القوالب المحفوظة

note: translators: %d: interval
en: Every %d minutes
ar: كل %d دقيقة

en: %s The database update process is now complete. Thank you for updating to the latest version!
ar: %s اكتملت الآن عملية تحديث قاعدة البيانات. شكرًا لك على التحديث إلى أحدث إصدار!

en: %s Database update process is running in the background.
ar: %s عملية تحديث قاعدة البيانات قيد التشغيل في الخلفية.

en: %s Your site database needs to be updated to the latest version.
ar: %s يجب تحديث قاعدة بيانات موقعك إلى أحدث إصدار.

en: Every %d Minutes
ar: كل %d دقيقة

en: Not Supported
ar: غير مدعوم

en: Users
ar: المستخدمون

en: Plugins
ar: إضافات

en: Any Video
ar: أي فيديو

en: Current Video Channel
ar: قناة الفيديو الحالية

en: Stars
ar: نجوم

en: Rating Scale
ar: مقياس التصنيف

en: Rating
ar: التقييم

en: Custom Caption
ar: تسمية توضيحية مخصصة

en: Quit
ar: إنهاء

en: Keyboard Shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

en: Show / Hide Panel
ar: إظهار / إخفاء اللوحة

en: Go To
ar: اذهب إلى

en: Redo
ar: إلغاء التراجع

en: Undo
ar: تراجع

en: Type to find anything in Elementor
ar: اكتب للبحث على أي شيء في Elementor

en: Customizer
ar: أداة التخصيص

en: Menus
ar: قوائم

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Homepage
ar: الصفحة الرئيسية

en: Create
ar: إنشاء

en: Connect to Elementor
ar: الاتصال بـ Elementor

en: Disconnect
ar: قطع الاتصال

en: Disconnected Successfully.
ar: تم قطع الاتصال بنجاح.

en: Connected Successfully.
ar: متصل بنجاح.

en: Connect
ar: اتصال

en: Future
ar: المستقبل

en: Poster
ar: ملصق

en: Enter your URL
ar: أدخل عنوان ويب URL الخاص بك

en: We recommend you watch this 2 minute getting started video, and then try the editor yourself by dragging and dropping elements to create your first page.
ar: نوصيك بمشاهدة الفيديو لمدة دقيقتين لبدء التشغيل، ثم تجربة المحرر بنفسك عن طريق سحب العناصر وإفلاتها لإنشاء صفحتك الأولى.

en: Welcome to Elementor
ar: مرحبًا بكم في Elementor

en: Create Your First Post
ar: إنشاء أول مقالة

en: Create Your First Page
ar: أنشئ صفحتك الأولى

en: Getting Started
ar: البدء

en: Inner Section
ar: قسم داخلي

en: Once you fill your page with content, this window will give you an overview display of all the page elements. This way, you can easily move around any section, column, or widget.
ar: بمجرد تعبئة صفحتك بالمحتوى، ستمنحك هذه النافذة عرضًا عامًا لجميع عناصر الصفحة. بهذه الطريقة، يمكنك التنقل بسهولة في أي قسم أو عمود أو ودجت.

en: Easy Navigation is Here!
ar: سهولة التنقل هنا!

en: Empty
ar: فارغ

en: Skip
ar: تخطي

en: Paste URL or type
ar: لصق عنوان ويب URL أو النوع

en: Debug Bar
ar: شريط التصحيح

en: Hide Notification
ar: إخفاء الإشعارات

en: Happy To Help
ar: مسرور بالمساعدة

en: You created over 10 pages with Elementor. Great job! If you can spare a minute, please help us by leaving a five star review on WordPress.org.
ar: قمت بإنشاء أكثر من 10 صفحات مع Elementor. عمل عظيم! إذا أمكنك أن تدخر دقيقة، فالرجاء مساعدتنا عن طريق ترك تعليق خمس نجوم على WordPress.org.

en: Congrats!
ar: تهانينا!

en: Zoom
ar: تكبير

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
ar: يضيف شريط التصحيح قائمة في شريط يسرد جميع القوالب المستخدمة في الصفحة التي يتم عرضها.

en: Single
ar: أحادي

en: All Content
ar: كل المحتوى

en: Style Reset
ar: إعادة تعيين النمط

en: Style Pasted
ar: تم لصق النمط

en: Logo
ar: الشعار

en: Video Info
ar: معلومات الفيديو

en: URL
ar: عنوان ويب URL

en: Self Hosted
ar: مستضاف ذاتيا

en: Source
ar: المصدر

en: Button ID
ar: معرف الزر

en: WooCommerce
ar: ووكومرس

en: Site
ar: الموقع

en: Now you can access all editing actions using right click.
ar: يمكنك الآن الوصول إلى جميع إجراءات التحرير عبر النقر بالزر الأيمن.

en: Copy All Content
ar: نسخ كل المحتوى

en: Reset Style
ar: إعادة تعيين النمط

en: Copy Style
ar: نسخ النمط

en: Copy
ar: نسخ

en: Preview for %s
ar: معاينة ل%s

en: Drag widget here
ar: اسحب ودجت هنا

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
ar: التشبع

[ctx: Filter Control]
en: Contrast
ar: التباين

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
ar: السطوع

en: Specify an end time (in seconds)
ar: تحديد وقت الانتهاء (بالثواني)

en: End Time
ar: وقت الانتهاء

en: Specify a start time (in seconds)
ar: تحديد وقت البدء (بالثواني)

en: Start Time
ar: وقت البدء

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
ar: انتظر! لا تقم بتعطيل Elementor. يجب عليك تفعيل كل من Elementor و Elementor Pro حتى تعمل الإضافة.

en: I have Elementor Pro
ar: لدي Elementor Pro

en: Elementor Debugger
ar: مصحح Elementor

en: Back to WordPress Editor
ar: الرجوع الى محرر وردبرس

note: translators: %s the title of the post type translators: %s: Template type label.
en: Add New %s
ar: أضف %s

note: translators: %d: Number of rows
en: %d row affected. | %d rows affected.
ar[0]: %d صف متأثر.
ar[1]: %d صف متأثر.
ar[2]: %d صفوف مؤثرة.
ar[3]: %d صفوف مؤثرة.
ar[4]: %d صف مؤثر.
ar[5]: %d صف مؤثر.

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
ar: البعد الكامل لعرض الشاشة لـ Elementor

[ctx: Page Template]
en: Elementor Canvas
ar: لوحة Elementor

en: Opacity
ar: الشفافية

en: Something went wrong.
ar: لقد حدث شئ خاطئ

en: Max Width
ar: الحد الأقصى للعرض

en: Position
ar: موضع

en: Templates Help You <span>Work Efficiently</span>
ar: قوالب تساعدك على <span>العمل بكفاءة</span>

en: New Template
ar: قالب جديد

note: translators: %s: Section label translators: %s: Element type.
en: Delete %s
ar: حذف %s

note: translators: 1: Elementor, 2: Link to plugin review
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
ar: استمتعت %1$s? المرجو أن تترك لنا %2$s تقييما. نحن نقدر دعمكم!

en: Knowledge Base
ar: قاعدة المعرفة

en: This template includes the header, full-width content and footer
ar: يتضمن هذا القالب الرأس والمحتوى ذي العرض الكامل والتذييل

en: No header, no footer, just Elementor
ar: لا رأس ، لا تذييل ، فقط Elementor.

en: Default Page Template from your theme
ar: قالب الصفحة الافتراضي من الثيم الخاص بك

en: Page Layout
ar: تخطيط الصفحة

en: Current
ar: الحالي

en: Play Video
ar: تشغيل الفيديو

en: Inline
ar: مضمن

en: Separator
ar: فاصل

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
ar: أضف القوالب وأعد استخدامها على موقعك الإلكتروني. بسهولة يمكنك تصدير واستيراد القوالب إلى أي مشروع آخر، لسير عمل محسن.

note: translators: %s: Template type label.
en: Create Your First %s
ar: اضافة %s الأول الخاص بك

en: All
ar: الكل

[ctx: Template Library]
en: My Templates
ar: قوالبي

en: Create Template
ar: أصنع قالباً

en: Enter template name (optional)
ar: أدخل أسم القالب ( إختياري )

en: Name your template
ar: تسمية القالب

en: Select the type of template you want to work on
ar: أختر القالب الذي تريد العمل به

en: Choose Template Type
ar: أختر نوع القالب

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
ar: استخدم النماذج لإنشاء أجزاء مختلفة من موقعك ، وإعادة استخدامها بنقرة واحدة كلما دعت الحاجة.

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
ar: الخطوط المخصصة تسمح لك بإضافة خطوط مستضافة لديك واستخدامها في مشاريعك المصممة عن طريق اليمينتور لعمل تصاميم فريدة

en: Add Your Custom Fonts
ar: اضافة خطوط مخصصة خاصتك

en: Custom Fonts
ar: الخطوط المخصصة

en: Category
ar: تصنيف

en: More actions
ar: مزيد من الإجراءات

en: Search Templates:
ar: البحث في القوالب

en: Pages
ar: صفحات

en: Blocks
ar: المكوّنات

en: Dynamic
ar: حيوي

en: This tag has no settings.
ar: هذه الوسم لا يوجد لديه إعدادات.

[ctx: Border Control]
en: Groove
ar: أخدود

note: translators: %s: Document title
en: %s Settings
ar: %s الإعدادات

en: Want to give access only to content?
ar: تريد منح حق الوصول إلى المحتوى فقط؟

en: No access to editor
ar: لا يمكن الوصول إلى المحرر

en: Role Excluded
ar: دور مستبعد

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
ar: إدارة ما يمكن للمستخدمين تحريره في Elementor

en: Role Manager
ar: مدير الصلاحيات

en: Fallback
ar: تراجع

en: Featured Image
ar: صورة مميزة

en: Body Style
ar: نمط الجسم

en: Document
ar: وثيقة

en: Action not found.
ar: الإجراء غير موجود

en: Post not found.
ar: لا توجد مقالات

en: Token Expired.
ar: انتهت صلاحية الرمز المميز

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
ar: حدد عدد الشرائح لكل حركة سحب

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
ar: ملاحظة: مرفق ثابت يعمل فقط على سطح المكتب.

en: Create New Post
ar: إنشاء مقالة جديدة

en: Google Early Access
ar: الوصول المبكر لـGoogle

en: Unknown Error
ar: حدث خطأ غير معروف

en: Saving has been disabled until you’re reconnected.
ar: خاصية الحفظ معطلة لحين إعادة الإتصال مرة اخرى

en: Server Error
ar: حدث خطأ فى السيرفر (الخادم)

en: Connection Lost
ar: تم فقد الإتصال

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. You can restore the saved data fron the Revisions panel
ar: هناك نسخة من هذا البوست محفوطة أوتوماتيكا احدث من هذه النسخة أدناة. يمكنك إستعادة البيانات المحفوظة من قائمة المراجعات

en: Restore Auto Saved Data
ar: إستعادة البيانات المحفوظة أوتوماتيكيا

en: Restore
ar: إستعادة

en: Current Version
ar: الإصدار الحالى

en: Edit Published
ar: تعديل المنشور

en: Edit Draft
ar: تعديل المسودة

en: When you turn on privacy mode, YouTube won't store information about visitors on your website unless they play the video.
ar: عندما تقوم بتفعيل وضع الخصوصية. فإن موقع اليوتيوب لا يمكنه تخزين او حفظ معلومات زوار موقعك مالم يقوموا بتشغيل الفيديو.

en: Privacy Mode
ar: وضع الخصوصية

en: Enter your shortcode
ar: أدخل الرمز الخاص بك

en: Enter your image caption
ar: أدخل عنونا او شرحا موجزا للصورة

en: Enter your code
ar: أدخل الكود الخاص بك

en: Add Your Heading Text Here
ar: أضف النص الخاص بالعنوان هنا

en: Dismiss alert
ar: تجاهل التنبيهات

en: Enter your description
ar: أدخل الوصف الخاص بك

en: This is an Alert
ar: هذا تنبية. أنتبه.

en: Active Icon
ar: رمز نشط

note: translators: 1: Editing date, 2: Author display name
en: Last edited on %1$s by %2$s
ar: أخر تعديل تم  %1$s بواسطة %2$s

note: translators: 1: Saving date, 2: Author display name
en: Draft saved on %1$s by %2$s
ar: تم حفظ المسودة %1$s بواسطة %2$s

en: Dismiss
ar: رفض. تجاهل

en: View All Revisions
ar: عرض جميع المراجعات

en: Have a look
ar: إلق نظرة

en: Keep Editing
ar: إستمر فى التعديل

en: This is just a draft. Play around and when you're done - click update.
ar: إنها مجرد مسودة. يمكنك العمل وعندما تنتهى. اضغط على تعديل

note: translators: %s: the document title.
en: Hurray! Your %s is live.
ar: أهلا بك. صفحتك أصبحت منشورة أونلاين

en: Submit
ar: أرسال. موافقة

en: Update
ar: تعديل

en: Published
ar: نشر

en: Proceed Anyway
ar: أستمر مهما حدث

en: Your browser isn't compatible with all of Elementor's editing features. We recommend you switch to another browser like Chrome or Firefox.
ar: المتصفح الذى تستخدمة غير متوافق مع أمكانية تعديل كل العناصر. يفضل إستخدام متصفح أخر مثل كروم او فايرفوكس.

en: Your browser isn't compatible
ar: المتصفح الذى تستخدمة غير متوافق وغير مدعوم

en: No Results Found
ar: لا توجد نتائج

en: Please make sure your search is spelled correctly or try a different words.
ar: برجاء التأكد من أن كلمات البحث صحيحة او أستخدم كلمات اخرى

en: No Favorite Templates
ar: لا يوجد قوالب مفضلة لديك

en: You can mark any pre-designed template as a favorite.
ar: يمكنك تحديد اى قالب جاهز كمفضل لديك

en: Import Document Settings
ar: إستيراد إعدادات المستند

en: Show Panel
ar: إظهار القائمة

en: Dashboard Settings
ar: إعدادات اللوحة الرئيسية

en: Select File
ar: أختر ملف

en: or
ar: أو

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
ar: أسحب وضع ملف القالب الخاص بك بصيغة .JSON أو .zip فقط

en: Import Template to Your Library
ar: إستيراد القالب الخاص بك من المكتبة

en: Click here
ar: أضغط هنا

en: Want to learn more about the Elementor library?
ar: هل تريد معرفة المزيد عن مكتبة العناصر؟

en: Favorite
ar: المفضلة

en: Creation Date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Created By
ar: أنشئت بواسطة

en: Search
ar: البحث

en: My Favorites
ar: المفضلة لدى

en: Popular
ar: شائع

en: Trend
ar: إتجاة

en: New
ar: جديد

en: Import Template
ar: إستيراد القالب

en: Remove
ar: إزالة

en: Duplicate
ar: تكرار

en: Drag & Drop
ar: أسحب وضع هنا

en: Hide Panel
ar: إخفاء اللوحة

en: Save as Template
ar: حفظ القالب

en: Save Draft
ar: حفظ المسودة

en: Save Options
ar: حفظ الخصائص

en: Publish
ar: نشر

en: Preview Changes
ar: معاينة التغيرات

en: Exit To Dashboard
ar: تعديل لوحة التحكم

en: Search Widget:
ar: البحث عن القطع

en: Back to default
ar: الرجوع إلى الإعدادات الإفتراضية

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
ar: خلالها خط

[ctx: Typography Control]
en: Overline
ar: فوق الخط

[ctx: Typography Control]
en: Underline
ar: تحت الخط

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
ar: زخرفة

en: Unlinked values
ar: قيم غير مرتبطة

en: Blog
ar: مدونة

en: (opens in a new window)
ar: (افتح فى نافذة أخرى)

en: News & Updates
ar: الأخبار والتحديثات

en: Recently Edited
ar: تم تعديلها مؤخرا

en: Create New Page
ar: أنشاء صفحة جديدة

en: Elementor Overview
ar: معاينة العنصر

en: Update Elementor Now
ar: تعديل العنصر الآن

en: Excerpt
ar: مقتطف

en: Access denied.
ar: غير مصرح بالدخول

en: Disable Default Fonts
ar: تعطيل الخطوط الإفتراضية

en: End
ar: النهاية

en: Start
ar: البداية

en: Type Here
ar: أكتب هنا

en: Reload Page
ar: إعادة تحميل الصفحة

en: Your session has expired. Please reload the page to continue editing.
ar: انتهت صلاحية جلسة العمل الخاصة بك. الرجاء إعادة تحميل الصفحة لمتابعة التعديل.

en: Timeout
ar: نفذ الوقت

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
ar: نحن نعتذر، ولكن حدث خطأ ما. انقر على "مزيد من المعلومات" واتبع كل خطوة من خطوات لحلها بسرعة.

en: The preview could not be loaded
ar: لا يمكن تحميل المعاينة

en: Default Colors
ar: الألوان الافتراضية

en: Update Notification
ar: تحديث الاشعارات

en: Unknown Value
ar: قيمة غير معروفة

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
ar: بعد بدء العمل، ستتمكن من إعادة / التراجع عن أي إجراء تقوم به في المحرر.

en: No History Yet
ar: لا يوجد تاريخ بعد

en: Switch to Revisions tab for older versions
ar: التبديل إلى علامة التبويب المراجعات للإصدارات الأقدم

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Actions
ar: الأعمال

en: Moved
ar: انتقل

en: Added
ar: أضف

en: Documentation
ar: المستندات

en: History
ar: التاريخ

en: UI Color
ar: UI لون

en: Edited
ar: تم تعديلة

en: Editing Started
ar: تم بدء التعديل

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
ar: الظل

en: Mute
ar: كتم الصوت

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
ar: أختر قالب عنصر بصيغة JSON او ZIP واضف إلى قائمة العناصر المتاحة فى المكتبة

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
ar: ظل النص

en: Enable In Editor
ar: تشغيل في المحرر

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
ar: أفتح كل روابط الصور عبر نافذة بوب أب ، سيعمل البرنامج تلقائياً على اي رابط يؤدي الى الصورة

en: Image Lightbox
ar: صورة بتقنية Lightbox

en: Global Settings
ar: الإعدادات الشاملة

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
ar: يرجى الملاحظة : أننا لا ننصح بالتحديث لبرنامج البيتا على المواقع المنتجة للمحتوى .

en: Beta Tester
ar: مجرب البيتا

en: Become a Beta Tester
ar: كُن مجرب بيتا

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
ar: تحذير : يرجى أخذ نسخة احتياطية لقاعدة البيانات الخاصة بكل قبل التراجع.

note: translators: %s: Elementor previous stable version
en: Reinstall v%s
ar: إعادة التثبيت v%s

en: Rollback Version
ar: الرجوع إلى نسخة أقدم

en: Version Control
ar: التحكم في النسخة

en: Integrations
ar: التكامل

en: Sets the default space between widgets (Default: 20)
ar: ضع المسافة الإفتراضية بين القطع (القيمة الإفتراضية:20)

en: Space Between Widgets
ar: المسافة بين القطع

en: Rollback to Previous Version
ar: الرجوع إلى النسخة السابقة

en: Animation Delay
ar: تأخر الرسوم المتحركة

en: Z-Index
ar: Z-الفهرس

en: Transition Duration
ar: مدة الانتقال

en: Widgets Space
ar: مسافات القطع

note: translators: %s: Section label translators: %s: Column label
en: Add %s
ar: أضف %s

en: Attention: Importing may override previous settings.
ar: تنبيه: قد يؤدي الاستيراد إلى تجاوز الإعدادات السابقة.

en: Do you want to also import the document settings of the template?
ar: هل تريد أيضا استيراد إعدادات المستند للقالب؟

en: Add nofollow
ar: أضف لا اتباع

en: Open in new window
ar: افتح في نافذة جديدة

en: Link Options
ar: خيارات الرابط

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
ar: الخطوط العريضة

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
ar: موقع

note: translators: %s: Section label translators: %s: Element name.
en: Edit %s
ar: تحرير %s

note: translators: %s: Widget label translators: %s: Column label
en: Remove %s
ar: أزالة %s

note: translators: %s: Widget label translators: %s: Section label translators: %s: Column label
en: Duplicate %s
ar: تكرار %s

en: Widget
ar: ودجت

en: Are you sure you want to reinstall previous version?
ar: هل تريد بالتأكيد إعادة تثبيت الإصدار السابق؟

note: translators: %s: WordPress version
en: Elementor requires WordPress version %s+. Because you are using an earlier version, the plugin is currently NOT RUNNING.
ar: إضافة Elementor تتطلب إصدار ووردبريس %s أو أعلى. ولأنك تستخدم إصدار سابق، الإضافة لا تعمل حاليًا.

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
ar: استخدام css الداخلية المضمنة في رأس الصفحة. لاستكشاف أخطاء تكوين الملقم وإصلاحها وإدارة بيئات التطوير.

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
ar: استخدام ملفات css الخارجية لجميع أوراق الأنماط التي تم إنشاؤها. اختر هذا الإعداد للحصول على أداء أفضل (موصى به).

en: Internal Embedding
ar: التضمين الداخلي

en: External File
ar: ملف خارجي

en: CSS Print Method
ar: طريقة طباعة css

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
ar: لحل مشكلات تعارض تكوين الخادم.

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Status
ar: الحالة

en: Space
ar: مسافة

en: Drop Cap
ar: الحرف الكبير

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
ar: إليمنتور يتيح لك إخفاء عنوان الصفحة. هذا يعمل للمواضيع التي لديها "h1.entry-title" محدد. إذا كان المحدد مختلفا، فالرجاء إدخاله أعلاه.

en: Page Title Selector
ar: محدد عنوان الصفحة

en: Select
ar: تحديد

en: Paste Style
ar: نمط الصفحة

en: Template
ar: قالب

note: translators: %s: Setting page link
en: Not working? You can set a different selector for the title in the <a href="%s" target="_blank">Settings page</a>.
ar: لايعمل? يمكنك تعيين محدد مختلف للعنوان في  <a href="%s" target="_blank">صفحة الإعدادات</a>.

en: Hide Title
ar: اخفاء العنوان

en: Maintenance Mode ON
ar: وضع الصيانة يعمل

en: Choose Template
ar: اختيار القالب

en: Select one or go ahead and <a target="_blank" href="%s">create one</a> now.
ar: اختر واحد او استمر وقم بـ <a target="_blank" href="%s">انشاء واحد</a> now.

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
ar: لتمكين وضع الصيانة لديك يجب تعيين قالب لصفحة وضع الصيانة.

en: Edit Template
ar: تحرير القالب

en: Roles
ar: الشروط

en: Logged In
ar: تم تسجيل الدخول

en: Who Can Access
ar: من لديه صلاحية الوصول

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
ar: وضع Coming Soon يرد بكود HTTP 200 والذي يعني ان الموقع جاهز للفهرسة

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
ar: يقوم وضع الصيانة بإرجاع HTTP 503 code، لذلك تعرف محركات البحث أنك ستعود بعد وقت قصير. لا ينصح باستخدام هذا الوضع لأكثر من بضعة أيام.

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
ar: الاختيار بين وضع قريبا (returning HTTP200) أو وضع الصيانة (returning HTTP503).

en: Maintenance
ar: صيانة

en: Coming Soon
ar: قريبا

en: Disabled
ar: معطّل

en: Choose Mode
ar: اختر وضع

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
ar: ضع موقعك بالكامل في وضع الصيانة، مما يعني أن الموقع غير متصل مؤقتا للصيانة، أو تعيينه على قريبا، مما يعني أن الموقع غير متصل حتى يصبح جاهزا للإطلاق.

en: Maintenance Mode
ar: وضع الصيانة

en: Bring to Front
ar: اجلب للمقدمة

en: Lightbox
ar: الصندوق المضئ

en: Space Between
ar: المسافة بين

en: List
ar: قائمة

[ctx: Shapes]
en: Book
ar: كتاب

[ctx: Shapes]
en: Split
ar: تقسيم

[ctx: Shapes]
en: Arrow
ar: سهم

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
ar: نمط الموجات

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
ar: فرشاة مموجه

[ctx: Shapes]
en: Waves
ar: مموج

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
ar: منحنى غير متناظر

[ctx: Shapes]
en: Curve
ar: منحنى

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
ar: وضوح المروحة

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
ar: وضوح الامالة

[ctx: Shapes]
en: Tilt
ar: امالة

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
ar: مثلث غير متناظر

[ctx: Shapes]
en: Triangle
ar: مثلث

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
ar: أهرام

[ctx: Shapes]
en: Zigzag
ar: متعرج

[ctx: Shapes]
en: Clouds
ar: سحاب

[ctx: Shapes]
en: Drops
ar: قطرات

[ctx: Shapes]
en: Mountains
ar: جبال

en: Invert
ar: عكس

en: Flip
ar: قلب

en: Shape Divider
ar: مقسم الشكل

en: Note: The following colors won't work if Default Colors are enabled.
ar: ملاحظة: لن تعمل الألوان التالية إذا تم تمكين الألوان الافتراضية.

en: Navigation Width
ar: عرض المستكشف

en: Hover
ar: مرور فوق العنصر

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
ar: اضف المعرف الخاص بدون المفتاح . مثال : my-id

en: CSS ID
ar: معرف الـ ID

[ctx: Background Control]
en: Angle
ar: زاوية

[ctx: Background Control]
en: Radial
ar: شعاعي

[ctx: Background Control]
en: Linear
ar: خطي

[ctx: Background Control]
en: Type
ar: اكتب

[ctx: Background Control]
en: Second Color
ar: اللون الثاني

[ctx: Background Control]
en: Location
ar: موقع

[ctx: Background Control]
en: Gradient
ar: تدرج

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
ar: سيؤدي تحديد هذا المربع إلى تعطيل خطوط إليمنتور الافتراضية، وجعل إليمنتور يستقبل الخطوط من الثيم.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
ar: هذا الاختيار يمنع المحرر من استخدام الالوان الافتراضية وسيجعله يأخذ الالوان من الثيم الخاص بك

en: Video Tutorials
ar: دروس الفيديو

en: View Elementor Video Tutorials
ar: عرض الفيديو التعليمي لإليمنتور

en: Docs & FAQs
ar: المستندات والأسئلة الشائعة

en: View Elementor Documentation
ar: مشاهدة مستندات اليمنتور

en: The `from` and `to` URL's must be different
ar: عنوان `من` و `إلى` يجب أن يكون مختلفا

en: The `from` and `to` URL's must be valid URL's
ar: روابط الـ `from` و`to` يجب أن يكون الرابط صحيحًا

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
ar: ضع الروابط القديمة والجديدة الخاصة بتثبيت وردبريس . لتحديث كافة بيانات Elementor ( مناسب في حالة تغيير الدومين او الانتقال الى HTTPS )

en: Update Site Address (URL)
ar: تحديث عنوان الموقع (URL)

note: translators: %s: Codex URL
en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
ar: <strong>هام:</strong> من الضروري جدا ان تقوم بعمل <a target="_blank" href="%s">نسخة احتياطية</a> قبل استخدام تغيير الروابط

en: Replace URL
ar: استبدال رابط الموقع

[ctx: System Info]
note: translators: 1: Minimum recommended_memory, 2: Codex URL
en: We recommend setting memory to at least %1$s. For more information, read about <a href="%2$s">how to Increase memory allocated to PHP</a>.
ar: ننصحك بجعل اعدادات الميموري على الاقل %1$s. لمزيد من المعلومات اقرأ عن <a href="%2$s">كيفية رفع الميموري الخاصة بالـ PHP</a>.

en: Cannot delete this revision.
ar: لا يمكن حذف هذه النسخة

note: translators: 1: Human readable time difference, 2: Date
en: %1$s ago (%2$s)
ar: %1$s منذ (%2$s)

en: Autosave
ar: حفظ تلقائي

en: Revision
ar: مراجعة

note: translators: %s: Codex URL
en: Learn more about <a target="_blank" href="%s">WordPress revisions</a>
ar: معرفة المزيد عن <a target="_blank" href="%s">مراجعات ووردبريس</a>

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
ar: يبدو ان ميزة مراجعة المقالات غير متوفرة في موقعك

en: Start designing your page and you'll be able to see the entire revision history here.
ar: ابدأ بتصميم صفحتك وسوف تجد كل تاريخ المراجعات هنا

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
ar: تاريخ المراجعات يمكنك من حفظ النسخ السابقة من عملك ، واعادتها في اي وقت

en: By
ar: بواسطة

en: No Revisions Saved Yet
ar: لا توجد مراجعات محفوظة حتى الان

en: Thousand Separator
ar: فاصلة الالاف

[ctx: Background Control]
en: Default
ar: إفتراضي

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
ar: أكواد CSS  المخصصة تتيح لك إضافة أكواد CSS  لأى ودجت، ورؤيتها تعمل مباشرة داخل المحرر.

en: Meet Our Custom CSS
ar: قابل منسق الـ CSS الخاص

en: Custom CSS
ar: كود CSS  مخصص

en: This feature is only available on Elementor Pro.
ar: هذه الميزة متوفرة فقط فى Elementor Pro.

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
ar: مع هذه الميزة، يمكنك حفظ ودجت كنموذج عام، ثم إضافتها إلى مناطق متعددة. وجميع المناطق ستكون قابلة للتحرير من مكان واحد.

en: Meet Our Global Widget
ar: قابل اضافتنا الشاملة

en: Go Pro
ar: الذهاب الى النسخة المدفوعة

en: Get more with Elementor Pro
ar: احصل على المزيد بالنسخة المدفوعة من Elementor

en: Global
ar: الشامل

en: Off
ar: أيقاف

en: On
ar: تشغيل

en: Extra Large
ar: كبير جدا

en: Extra Small
ar: صغير جدا

en: Styles set in Elementor are saved in CSS files in the uploads folder. Recreate those files, according to the most recent settings.
ar: التنسيقات التي يتم توليدها من خلال Elementor يتم حفظها في ملفات CSS في مجلد الملفات المرفوعة. إعادة توليد (إنشاء) هذه الملفات (ملفات CSS) إعتمادا على أحدث الإعدادات.

en: Regenerate Files
ar: إعادة توليد الملفات

en: Regenerate CSS
ar: إعادة توليد CSS

en: Improve Elementor
ar: تطوير Elementor

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
ar: بيانات غير صالحة: معرف القالب (ID) لا يمكن أن يكون مثل الخاص بالقالب المحرر حاليا. الرجاء اختيار واحد مختلف.

en: Skin
ar: النمط

en: Choose which colors appear in the editor's color picker. This makes accessing the colors you chose for the site much easier.
ar: اختر اي الالوان تود ظهورها في محرر انتقاء الالوان . هذا يعني ان الوصول الى الالوان التي تختارها على الموقع أكثر سهولة

en: Descending order
ar: ترتيب تنازلي

en: Ascending order
ar: ترتيب تصاعدي

en: Attention: We are going to DELETE ALL CONTENT from this page. Are you sure you want to do that?
ar: احذر : نحن على وشك حذف كل المحتوى من هذه الصفحة. هل انت واثق من فعل هذا؟

en: Delete All Content
ar: حذف كل المحتوى

en: %s are disabled
ar: %s غير ممكنة

en: Update changes to page
ar: تحديث التغييرات للصفحة

en: Color Picker
ar: منتقي الالوان

en: No thanks
ar: لا شكراً.

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
ar: ضع محدد العنصر الرئيسي الذي تود تمديد المحتوى اليه ؟ (مثال: #primary / .wrapper / main ... الخ). اتركه فارغاً حتى يتناسق مع عرض الصفحة.

en: Stretched Section Fit To
ar: المحتوى المتمدد يتناسق مع

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140)
ar: حدد العرض الافتراضي من منطقة المحتوى ( الافتراضي 1140 )

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
ar: تمديد الجزء الى العرض الكامل للصفحة باستخدام الجافاسكربت

en: Stretch Section
ar: تمديد القسم

en: This cover image will replace the background video on mobile and tablet devices.
ar: صورة الغلاف هذه سوف تستبدل خلفية الفيديو على الجوال أو الكمبيوتر اللوحي.

en: Learn more.
ar: اعرف المزيد

en: Reverse Columns
ar: عكس الأعمدة

en: Mobile
ar: جوال

en: Default Preview
ar: المعاينة الإفتراضية

en: Link values together
ar: ربط القيم مع بعضها

en: Shortcode
ar: الكود المختصر

en: Import Now
ar: الاستيراد الآن

en: Import Templates
ar: إستيراد النماذج

en: Export Template
ar: تصدير النموذج

en: (no title)
ar: (غير معنون)

[ctx: Template Library]
en: Type
ar: النوع

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
ar: لا توجد نماذج في سلة المهملات

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
ar: لا توجد نماذج

[ctx: Template Library]
en: Search Template
ar: البحث في النماذج

[ctx: Template Library]
en: View Template
ar: عرض النموذج

[ctx: Template Library]
en: All Templates
ar: جميع النماذج

[ctx: Template Library]
en: New Template
ar: نموذج جديد

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
ar: تحرير النموذج

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
ar: اضافة نموذج جديد

[ctx: Template Library]
en: Add New
ar: اضافة جديد

[ctx: Template Library]
en: Template
ar: نموذج

en: Local
ar: محلي

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
ar: مكتبة Elementor يتم تحديثها بشكل يومي، يمكنك التحديث يدوياً بالنقر على زر المزامنة.

en: Sync Library
ar: مزامنة المكتبة

en: Tools
ar: أدوات

en: Are you sure you want to delete this template?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك من حذف هذا النموذج؟

en: Delete Template
ar: حذف النموذج

en: Page
ar: صفحة

note: translators: %s: Template type.
en: Save Your %s to Library
ar: احفظ %s للمكتبة

en: The following error(s) occurred while processing the request:
ar: حدث الخطأ (الأخطاء) التالية أثناء معالجة الطلب:

en: An error occurred
ar: لقد حدث خطأ

en: This is where your templates should be. Design it. Save it. Reuse it.
ar: هنا حيث يجب أن تتواجد نماذجك. صممها، احفظها، واعد استخدامها.

en: Haven’t Saved Templates Yet?
ar: هل قمت بحفظ النماذج بعد ؟

en: Enter Template Name
ar: أدخل اسم النموذج

en: Your designs will be available for export and reuse on any page or website
ar: تصاميمك ستكون قابلة للتصدير واعادة استخدامها مرة أخرى في أي صفحة وموقع

en: Export
ar: تصدير

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
ar: كن بالقرب! المزيد من النماذج الرائعة ستتوفر قريباً.

en: Back to Library
ar: العودة للمكتبة

en: Insert
ar: ادراج

en: My Templates
ar: نماذجي

en: Library
ar: مكتبة

en: Close
ar: اغلاق

en: Saved Templates
ar: حفظ النماذج

en: Template Library
ar: مكتبة النماذج

en: Select your Structure
ar: حدد الهيكل الخاص بك

en: Add Template
ar: اضافة نموذج

[ctx: System Info]
note: translators: %s: Codex URL
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
ar: اذا كنت ترغب في التعديل على الكود الخاص بقالبك، ننصحك باستخدام <a href="%s">قالب ابن</a> .

en: Learn More
ar: اعرف المزيد

en: Hover Animation
ar: الحركة أثناء التمرير

[ctx: Background Control]
en: Contain
ar: احتواء

en: Prevent Scroll
ar: منع التمرير

en: Fast
ar: سريع

en: Slow
ar: بطئ

en: Submit & Deactivate
ar: التسجيل وإلغاء التنشيط

en: Disable Default Colors
ar: تعطيل الألوان الإفتراضية

en: Default Fonts
ar: الخطوط الافتراضية

en: Color Palettes
ar: لوحات الألوان

en: Entrance Animation
ar: حركة الدخول

en: You can enable it from the <a href="%s" target="_blank">Elementor settings page</a>.
ar: يمكنك تنشيطة  <a href="%s" target="_blank">من صفحة إعدادات العناصر</a>.

[ctx: Box Shadow Control]
en: Inset
ar: إدراج

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
ar: الظل

en: Vertical
ar: رأسي

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Spread
ar: الانتشار

en: Blur
ar: الضبابية

en: Skip & Deactivate
ar: تخطي وإلغاء التنشيط

en: Aside
ar: بجانب

en: Testimonial
ar: تزكية

en: Official Color
ar: اللون الرسمي

en: Rounded
ar: مستديرة

en: Social Icons
ar: أيقونات الشبكات الاجتماعية

en: My Skill
ar: مهارتي

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Play Counts
ar: مرات التشغيل

en: Comments
ar: تعليقات

en: Share Button
ar: زر المشاركة

en: Download Button
ar: زر التنزيل

en: Like Button
ar: زر الاعجاب

en: Buy Button
ar: زر الشراء

en: Visual Player
ar: المشغل المرئي

en: Background Overlay
ar: غطاء الخلفية

en: Extended
ar: ممتد

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
ar: إذا كان لديك بعض الوقت، فالمرجو مشاركتنا بسبب إلغائك تفعيل Elementor:

en: Quick Feedback
ar: تغذية راجعة سريعة

en: Please share the reason
ar: من فضلك، شاركنا السبب

en: Other
ar: سبب آخر

en: It's a temporary deactivation
ar: إنه إلغاء مؤقت

en: I couldn't get the plugin to work
ar: لم أستطع جعل الإضافة تعمل

en: Please share which plugin
ar: من فضلك، شاركنا باسم الإضافة

en: I found a better plugin
ar: عثرت على إضافة أفضل

en: I no longer need the plugin
ar: لم أعد في حاجة إلى هذه الإضافة

en: Update Now
ar: التحديث الآن

note: translators: %s: Elementor version
en: View Elementor version %s details
ar: مشاهدة تفاصيل النسخة %s من Elementor

note: translators: 1: Details URL, 2: Accessibility text, 3: Version number, 4: Update URL, 5: Accessibility text
en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
ar: هناك نسخة جديدة متاحة من مصمم الصفحات Elementor. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">مشاهدة تفاصيل النسخة %3$s </a> أو <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">قم بالتحديث الآن</a>.

en: Custom URL
ar: رابط مخصص

en: Paste
ar: لصق

en: Background
ar: خلفية

en: Wider
ar: أعرض

en: General
ar: عام

en: Intro Byline
ar: مقدمة

en: Spacing
ar: التباعد

en: Outside
ar: بالخارج

en: Inside
ar: بالداخل

en: Direction
ar: الاتجاه

en: Additional Options
ar: خيارات اضافية

en: Arrows and Dots
ar: الأسهم والنقاط

en: Left Border Width
ar: عرض الاطار الأيسر

en: Animation Duration
ar: مدة التأثير

en: Image Stretch
ar: تمديد الصورة

en: Image Carousel
ar: عارض الصور

en: Animation Speed
ar: سرعة الحركة

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
ar: يمكنك اقتصاص حجم الصورة الأصلي إلى أي حجم مخصص. يمكنك أيضا تعيين قيمة واحدة للارتفاع أو عرض من اجل الحفاظ على نسبة الحجم الأصلي.

en: You must call 'the_content' function in the current template, in order for Elementor to work on this page.
ar: يجب استدعاء دالة 'the_content'  في القالب الحالي، لكى يعمل Elementor فى هذه الصفحة.

en: Sorry, the content area was not found in your page.
ar: عذراً، لم يتم العثور على منطقة المحتوى في الصفحة الخاصة بك.

en: Controls Color
ar: التحكم باللون

en: Intro Portrait
ar: صورة المقدمة

en: Intro Title
ar: عنوان المقدمة

en: Loop
ar: تكرار

en: Video Options
ar: خيارات الفيديو

en: Video
ar: فيديو

en: Display
ar: عرض

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
ar: يبدو ان  ImageMagick or GD غير مثبتين او مفعلين على الخادم ، اي من هذه المكتبات ضروري لوردبريس حتى يتمكن من تغير حجم الصور . من فضلك اتصل بمسئول الخادم لتمكين الخدمة قبل الاستمرار.

en: Insert Media
ar: اضافة وسائط

note: translators: %s: The number of images.
en: %s Images Selected
ar: %s صورة تم تحديدها

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
ar: ابعاد الصورة

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
ar: مخصص

[ctx: Border Control]
en: Dashed
ar: شريط متقطع

[ctx: Border Control]
en: Dotted
ar: منقط

[ctx: Border Control]
en: Double
ar: مزدوج

[ctx: Border Control]
en: Solid
ar: عادي

en: No Images Selected
ar: لم يتم تحديد صور

en: Fade
ar: تلاشي

en: Effect
ar: تأثير

en: Are you sure you want to reset this gallery?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في إستعادة خيارات المعرض؟

[ctx: Image Size Control]
en: Full
ar: الكامل

en: Reset Gallery
ar: استعادة وضع المعرض

en: Vertical Alignment
ar: تعيين رأسي

en: Infinite Loop
ar: التكرار اللا نهائي

en: Dots
ar: نقاط

en: Reset Structure
ar: اعادة تعيين الهيكل

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
ar: حجم الصورة

[ctx: Typography Control]
en: None
ar: لا شئ

en: Title HTML Tag
ar: وسم عنوان HTML

en: Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
ar: اضغط علي زر التعديل لتغيير هذا النص. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

en: This is the heading
ar: هذه هي الترويسة

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
ar: اضف ال class الخاص بك بدون النقط. مثال my-class

en: Attention: The display settings (show/hide for mobile, tablet or desktop) will only take effect once you are on the preview or live page, and not while you're in editing mode in Elementor.
ar: انتبه: اعدادات العرض الخاصة بـ (اخفاء/عرض على الموبايل , التابلت او الديسكتوب) لن تظهر الا عند المعاينة على صفحة حية ، اي لن تظهر هنا في وضع التعديل والتنسيق الخاص بـ Elementor

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
ar: قائمة الخطوط تستخدم في حالة عدم اتاحة الخط المحدد

en: Default Generic Fonts
ar: الخطوط العامة الافتراضية

en: Pojo Themes
ar: قوالب Pojo

en: Form
ar: نموذج

[ctx: System Info]
en: We recommend to use php 5.4 or higher
ar: نحن ننصحك باستخدام اصدار PHP 5.4 أو أحدث

en: YouTube link or video file (mp4 is recommended).
ar: رابط فيديو او يوتيوب (يُفضل بصيغة mp4)

en: Elements
ar: العناصر

note: Description of the plugin
en: The most advanced frontend drag & drop page builder. Create high-end, pixel perfect websites at record speeds. Any theme, any page, any design.
ar: باني الصفحات الاكثر تقدماً ، انشئ مواقع بدقة عالية وتكامل عالي وبسرعات خارقة. اي قالب اي صفحة واي تصميم

en: Opt-in to our anonymous plugin data collection and to updates. We guarantee no sensitive data is collected.
ar: ساعدنا في تطوير الاضافة عن طريق تجميع البيانات والتحديثات بشكل خفي ، نحن نضمن لك ألا نجمع اي بيانات حساسة على الاطلاق

en: Settings
ar: الاعدادات

[ctx: Typography Control]
en: Oblique
ar: مائل

[ctx: Typography Control]
en: Italic
ar: مائل

[ctx: Typography Control]
en: Normal
ar: عادي

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
ar: احرف كبيرة

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
ar: أحرف صغيرة

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
ar: أحرف كبيرة

en: Play Icon
ar: أيقونة التشغيل

en: Image Overlay
ar: غطاء الصورة

en: Player Controls
ar: أدوات التحكم بالمشغّل

en: Suggested Videos
ar: الفيديوهات المقترحة

en: Aspect Ratio
ar: ابعاد متزنة

en: YouTube
ar: يوتيوب

en: Toggle Content
ar: تبديل المحتوى

en: Toggle Title
ar: تبديل العنوان

en: Toggle #2
ar: تبديل #2

en: Toggle #1
ar: تبديل #1

en: Toggle Items
ar: تبديل العناصر

en: Toggle
ar: تبديل

en: Text Editor
ar: محرر النصوص

en: Tab Content
ar: محتوى علامة التبويب

en: Tab Title
ar: عنوان علامة التبويب

en: Tab #2
ar: علامة التبويب #2

en: Tab #1
ar: تبويب #1

en: Tabs Items
ar: عناصر التبويبات

en: Tabs
ar: تبويبات

en: Pause on Hover
ar: ايقاف عند التمرير

en: Autoplay Speed
ar: سرعة التشغيل التلقائي

en: Arrows
ar: الأسهم

en: Slide
ar: شريحة

en: Choose Sidebar
ar: اختر شريط جانبي

en: No sidebars were found
ar: لا توجد أشرطة جانبية

en: Sidebar
ar: الشريط الجانبي

en: Title Style
ar: نسق العنوان

en: Inner Text Color
ar: لون النص الداخلى

en: Web Designer
ar: مصمم مواقع

en: e.g. Web Designer
ar: مثلاً "مصمم مواقع"

en: Inner Text
ar: النص الداخلى

en: Display Percentage
ar: عرض النسبة المئوية

en: Percentage
ar: نسبة مئوية

en: Progress Bar
ar: شريط التقدم

en: For Example: About
ar: كمثال: من نحن

en: The ID of Menu Anchor.
ar: رقم ID للمرساة

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
ar: هذا المعرف سيكون معرف الـ CSS الذي ستحصل عليه في صفحتك بدون الـ #

en: Anchor
ar: مرتكز

en: Menu Anchor
ar: تركيز القائمة

en: Image Position
ar: موضع الصورة

en: Image Spacing
ar: تباعد الصورة

en: Image Size
ar: حجم الصورة

en: Image Box
ar: صندوق الصورة

en: Icon Hover
ar: تأثير مؤشر الماوس على الايقونة

en: Border Width
ar: عرض الأطار

en: Rotate
ar: تدوير

en: Secondary Color
ar: اللون الثانوي

en: Primary Color
ar: اللون الأساسي

en: Square
ar: مربع

en: Circle
ar: دائرة

en: Shape
ar: شكل

en: Framed
ar: مؤطر

en: Stacked
ar: مرصوص

en: Text Indent
ar: المسافة البادئة للنص

en: List Item
ar: بند القائمة

en: List Item #3
ar: بند القائمة #3

en: List Item #2
ar: بند القائمة #2

en: List Item #1
ar: بند القائمة #1

en: Icon List
ar: قائمة الايقونة

en: Icon Spacing
ar: مسافة الأيقونة

en: Icon Box
ar: أيقونة الصندوق

en: HTML Code
ar: كود HTML

en: HTML Tag
ar: وسم HTML

en: Enter your title
ar: أدخل العنوان الخاص بك

en: Heading
ar: ترويسة

en: London Eye, London, United Kingdom
ar: لندن، الممكلة المتحدة

en: Map
ar: خريطة

en: Google Maps
ar: خرائظ قوقل

en: Caption
ar: شرح

en: Images
ar: الصور

en: Random
ar: عشوائي

en: Media File
ar: ملف وسائط

en: Attachment Page
ar: صفحة المرفق

en: Add Images
ar: اضافة صور

en: Image Gallery
ar: معرض الصور

en: Gap
ar: فراغ

en: Color
ar: لون

en: Weight
ar: العرض

en: Spacer
ar: مساحة

en: Divider
ar: الفاصل

en: Number
ar: رقم

en: Cool Number
ar: الرقم

en: Plus
ar: زائد

en: Number Suffix
ar: لاحقة الرقم

en: Number Prefix
ar: سابقة الرقم

en: Ending Number
ar: رقم النهاية

en: Starting Number
ar: رقم البداية

en: Counter
ar: عداد

en: Autoplay
ar: تشغيل تلقائي

en: Slides to Scroll
ar: سلايدر عند عمل سكرول

en: Slides to Show
ar: الشرائح المراد عرضها

en: Choose Image
ar: اختر صورة

en: Image
ar: صورة

en: Border
ar: الاطار

en: After
ar: بعد

en: Before
ar: قبل

en: Icon Position
ar: موضع الأيقونة

en: Icon
ar: ايقونة

en: Size
ar: حجم

en: Justified
ar: معتدل

en: Alignment
ar: تنظيم

en: Large
ar: كبير

en: Medium
ar: متوسط

en: Small
ar: صغير

en: Button
ar: زر

en: Edit
ar: تحرير

en: Hide On Mobile
ar: الاخفاء على الهاتف

en: Hide On Tablet
ar: الاخفاء على الكمبيوتر اللوحي

en: Hide On Desktop
ar: الاخفاء على الجهاز المكتبي

en: Border Radius
ar: الحواف الدائرية

en: Description
ar: وصف

en: Title
ar: عنوان

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Hide
ar: اخفاء

en: Show
ar: اظهار

en: Dismiss Button
ar: تجاهل الزر

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
ar: هنا الوصف. اضغط على زر التعديل لتغير هذا النص

en: Title & Description
ar: العنوان والوصف

en: Danger
ar: خطر

en: Warning
ar: تحذير

en: Success
ar: ناجح

en: Info
ar: معلومات

en: Type
ar: نوع

en: Alert
ar: تنبيه

en: Active Color
ar: اللون النشط

en: Border Color
ar: لون الاطار

en: View
ar: عرض

en: Accordion Content
ar: محتوى أكورديون

en: Accordion Title
ar: عنوان الأكورديون

en: Accordion #2
ar: أكورديون #2

en: Accordion #1
ar: أكورديون #1

en: Accordion Items
ar: أكورديون #1

en: Accordion
ar: أكورديون

en: Sure! I'd love to help
ar: طبعاً! أحب تقديم المساعدة

en: Love using Elementor? Become a super contributor by opting in to our anonymous plugin data collection and to our updates. We guarantee no sensitive data is collected.
ar: هل تحب Elementor ؟ كُن مساعداً لنا عبر السماح لنا بجمع البيانات بغرض التطوير ونحن نعدك أننا لن نأخذ معلومات حساسة.

en: You don't have permissions to download this file
ar: ليست لديك صلاحيات كافية لتنزيل هذا الملف

en: Download System Info
ar: نزل معلومات النظام

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
ar: يمكنك نسخ المعلومات أدناه كنص بسيط باستخدام Ctrl+C / Ctrl+V:

en: Copy & Paste Info
ar: نسخ ولصق المعلومات

en: System Info
ar: معلومات النظام

en: Name
ar: اسم

en: Themes
ar: قوالب

en: No
ar: لا

en: Yes
ar: نعم

en: Usage Data Tracking
ar: استخدام تتبع البيانات

en: Exclude Roles
ar: استثناء الادوار

en: Post Types
ar: أنواع المقالات

en: General Settings
ar: الاعدادات العامة

en: Accent Text
ar: لهجة النص

en: Body Text
ar: نص الجسم

en: Secondary Headline
ar: العنوان الثانوي

en: Primary Headline
ar: العنوان الابتدائي

en: Accent
ar: أملاء

en: Text
ar: أملاء

en: Secondary
ar: فرعي

en: Primary
ar: أساسي

en: WordPress
ar: ووردبريس

en: Navigation
ar: القائمة العلوية

en: Basic
ar: أساسي

en: Visibility
ar: الظهور

en: Content Position
ar: موضع المحتوى

en: Middle
ar: وسط

en: Stretch
ar: متمدد

en: Column Position
ar: موضع العمود

en: Minimum Height
ar: أقل ارتفاع

en: Min Height
ar: أقل ارتفاع

en: Fit To Screen
ar: متناسب مع مقاس الشاشة

en: Height
ar: ارتفاع

en: Wide
ar: عريض

en: Narrow
ar: ضيق

en: No Gap
ar: بدون فجوة

en: Columns Gap
ar: الفجوة بين الأعمدة

en: Content Width
ar: عرض المحتوى

en: Full Width
ar: عرض كامل

en: Boxed
ar: معلّب (صندوق)

en: Width
ar: العرض

en: Layout
ar: النسق

en: Add New Column
ar: اضافة عمود جديد

en: Column Width
ar: عرض العمود

en: CSS Classes
ar: كلاس css

en: Padding
ar: الهامش الداخلي

en: Margin
ar: الهامش

en: Center
ar: توسيط

en: Text Align
ar: محاذاة النص

en: Link Hover Color
ar: لون الرابط عند التمرير

en: Link Color
ar: لون الرابط

en: Heading Color
ar: لون الترويسة

en: Text Color
ar: لون النص

en: Typography
ar: الخط

en: Removed
ar: إزاله

en: Column
ar: عمود

en: Section
ar: قسم

en: Structure
ar: هيكلة

en: Responsive
ar: متجاوب

en: Advanced
ar: متقدم

en: Style
ar: تنسيق

en: Content
ar: محتوى

en: Columns
ar: أعمدة

en: About Elementor
ar: عن Elementor

en: Revision History
ar: مراجعة التاريخ

en: Soon
ar: قريباً

en: Colors
ar: الألوان

en: Please note: All unsaved changes will be lost.
ar: رجاء انتبه: كل التغييرات غير المحفوظة سيتم فقدانها.

en: Saved
ar: تم الحفظ

en: Go Back
ar: الرجوع للخلف

en: Take Over
ar: استولى

en: Cancel
ar: الغاء

note: translators: %s: User name.
en: %s has taken over and is currently editing. Do you want to take over this page editing?
ar: %s قد استولى على الصفحة وحالياً يعدل عليها . هل تريد الاستيلاء على تعديل الصفحة ؟

note: translators: %s: Template type.
en: Are you sure you want to remove this %s?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف %s ؟

en: More Palettes
ar: المزيد من اللوحات

en: Color Palette
ar: علبة الألوان

en: Apply
ar: تطبيق

en: Discard
ar: تجاهل

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: مساعدة

en: Tablet
ar: تابلت

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: Responsive Mode
ar: الوضع المتجاوب

en: View Page
ar: عرض الصفحة

en: Widgets Panel
ar: لوحة الودجات

en: Menu
ar: قائمة

en: Search Widget...
ar: البحث في الودجات...

en: Add New Section
ar: اضافة قسم جديد

en: Loading
ar: جاري التحميل

en: More Structures
ar: المزيد من الهياكل

en: Add Item
ar: اضافة عنصر

en: Delete
ar: حذف

en: Select Icon
ar: اختر أيقونة

en: Custom
ar: مخصص

[ctx: Typography Control]
en: Typography
ar: الخط

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
ar: تباعد الأحرف

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
ar: ارتفاع النص

en: Normal
ar: عادي

[ctx: Typography Control]
en: Style
ar: نمط

[ctx: Typography Control]
en: Transform
ar: تحويل

[ctx: Typography Control]
en: Weight
ar: السماكة

[ctx: Typography Control]
en: Family
ar: عائلة الخط

[ctx: Typography Control]
en: Size
ar: الحجم

[ctx: Border Control]
en: Color
ar: اللون

[ctx: Border Control]
en: Width
ar: العرض

en: Dashed
ar: متقطع

en: Dotted
ar: منقط

en: Double
ar: مزدوج

en: Solid
ar: خط مستقيم

en: None
ar: بدون

[ctx: Border Control]
en: Border Type
ar: نوع الإطار

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
ar: الخلفية

[ctx: Background Control]
en: Video Link
ar: رابط الفيديو

[ctx: Background Control]
en: Cover
ar: غلاف

[ctx: Background Control]
en: Auto
ar: تلقائي

[ctx: Background Control]
en: Size
ar: الحجم

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
ar: تكرار عمودي (y)

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
ar: تكرار أفقي (x)

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
ar: بدون تكرار

[ctx: Background Control]
en: Repeat
ar: تكرار

[ctx: Background Control]
en: Fixed
ar: ثابت

[ctx: Background Control]
en: Scroll
ar: تمرير

[ctx: Background Control]
en: Attachment
ar: المرفق

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
ar: أسفل يمين

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
ar: أسفل وسط

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
ar: أسفل يسار

[ctx: Background Control]
en: Center Right
ar: وسط يمين

[ctx: Background Control]
en: Center Center
ar: وسط وسط

[ctx: Background Control]
en: Center Left
ar: وسط يسار

[ctx: Background Control]
en: Top Right
ar: أعلى يمين

[ctx: Background Control]
en: Top Center
ar: أعلى وسط

[ctx: Background Control]
en: Top Left
ar: أعلى يسار

[ctx: Background Control]
en: Position
ar: الموضع

[ctx: Background Control]
en: Background Image
ar: صورة الخلفية

[ctx: Background Control]
en: Image
ar: صورة

[ctx: Background Control]
en: Background Color
ar: لون الخلفية

[ctx: Background Control]
en: Color
ar: اللون

[ctx: Background Control]
en: Background Type
ar: نوع الخلفية

[ctx: Background Control]
en: Width
ar: العرض

[ctx: Background Control]
en: Background Video
ar: فيديو الخلفية

[ctx: Background Control]
en: Classic
ar: كلاسيكي

en: System
ar: نظام

en: Link
ar: رابط

en: Left
ar: يسار

en: Bottom
ar: أسفل

en: Right
ar: يمين

en: Top
ar: أعلى

en: Default
ar: افتراضي

en: Clear
ar: مسح

en: Edit with Elementor
ar: التحرير بواسطة Elementor

en: &#8592; Back to WordPress Editor
ar: &#8592; العودة لمحرر ووردبريس

note: translators: %s: PHP version
en: Elementor requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING.
ar: إضافة Elementor تتطلب إصدار PHP %s أو أعلى، الإضافة لا تعمل حاليًا.
